2019-09-28 Borowiec Top Gun Open

Zawody BTG Open to bardziej piknik niż zwykłe zawody , choć wyniki mogą mieć znaczenie dla zawodników ubiegających się o tytuł BTG. Broń tylko kalibru . 22 LR i strzelba 12 ga. Celowniki dowolne a konkurencje niestandardowe. Konkurencję 3 i 4 strzelamy tak ‘jak Pan Bóg przykazał’ – z jednej reki.


1. Konkurencja ‘Łowca’. Karabin 100 m. TS 2. Karabin własny bądź udostępniony przez organizatorów. Postawa dowolna. 10 strzałów plus 3 próbne ( będzie luneta obserwacyjna).
Seweryn Bidziński kiedyś powiedział – „Właściwie każdy kaliber jest dobry….” a Jerzy Kulej by dodał swoje – „Nie ma mocnych, są tylko żle trafieni”.


2. Konkurencja ‘ Jerry’- pistolet (szybkostrzelny) . Dystans 25 m. Trzy tarcze TS 2 . 5 serii dubletów – po dwa strzały do każdej tarczy. Limit czasu dla serii – 4 sek. Przekroczenie czasu skutkuje utratą 5 pkt za każda rozpoczętą sekundę. Każdy chciałby być jak Jerry Miculek.


3. Konkurencja ‘Mam fart ’- pistolet (precyzyjny). 6 strzałów, po 1 strzale do małego celu. Dystans 7 m. To wstęp i do konkurencji 4. Trafienie celu to 10 pkt. Czas – 1 min.


4. Konkurencja „Annie i Wilhelm” . Jeden strzał z pistoletu – do ‘popiołu z cygara’ – dystans 7 m. Trafienie 60 pkt. Historia (prawdziwa). Annie Oakley podczas występów w Europie w 1890 r. odstrzeliła popiól z cygara trzymanego w zębach przez Kaisera Wilhelma II. Przyznać trzeba że „Wiluś” wykazał się odwagą i fantazją, chociaż może odwagą nie aż tak wielką, bo Annie trafiała po prostu we wszystko. Dystans nie jest znany.(Ale nie mogło być blisko, bo by mu osmaliła wąsy) Strzelała z Colta .45. Z jednej ręki (!). Strzelanie oburącz ‘wynależli’ dopiero Japończycy w latach 30-tych, a Amerykanom ‘pokazał’ to John Weaver w 1952 r.


5. Konkurencja ‘Tajfun’. 5 strzałów do ‘gwiazdy teksańskiej’. Limit czasu dla automatu 4 sek, dla ‘pompki’ 5 sek. Powyżej, za każdą rozpoczętą sekundę 5 pkt. mniej. 1 trafienie = 10 pkt.


6. Konkurencja ‘Niespodzianka’. 3 rundy po 15 sek. i po pięć ruchomych celów do trafienia. . Razem 15 strzałow. Postawa dowolna, broń dowolna byle kal. 22 LR. Dystans 15 m. Obiekty wielkości pomarańczy w niewielkim ale dość nieprzewidywalnym ruchu. Trafienie obiektu = 10 pkt.
Jako że te zawody to druga a zarazem ostatnia edycja BTG Open, każdy kto chce uczestniczyc w rywalizacji o tytuł i odznakę BTG – a nie uczestniczył w poprzedniej edycji, musi wykonć każdą konkurencję 2 razy. Ci, którzy już je wykonali, mogą się oczywiście poprawic. Do BTG liczą się zawsze dwa najlepsze starty w danej konkurencji.


Konkurencje wymagają sporych umiejętności a i tzw. ‘fart’ też by się przydał. Opłata 5 zł za konkurencję – w systemie ‘wrzuć monetę’. Sędzią przy konkurencji będzie inny zawodnik i wypełni prosty ale imienny protokół. Sytuacje sporne wyjaśni sędzia-arbiter. Monety policzymy komisyjnie.


A kto nie chce uczestniczyc w rywalizacji o BTG, tylko się ‘sprawdzić’ – strzela bez opłat. (STS).